U maloj dvorani Narodnog doma

Akademija obilježavanja 90. godišnjice

Poštovani članovi HPD-a Japetić, dragi planinari i uzvanici, cijenjeni sugrađani!

Okupili smo se kako bismo predstavili monografiju o našem društvu, odnosno kako bismo na trenutak evocirali uspomene na naše prethodnike koji su gradili ovu zaista dugu društvenu priču uokvirenu tekstom i slikama knjige . Njezina kompozicija nije bila nimalo predvidiva. Imala je ona dakako svoj uvod, zaplet koji je utjecao na razvoj priče zbog povijesnih okolnosti u kojima je društvo djelovalo, ali i junake koji su nesebično ulagali svoju životnu energiju kako bi samoborski kraj, njegova prirodna baština i ljepota postale dio identiteta građana Samobora.

Međutim, ova povjestica kruna je događanja koja su se zbivala ove godine, a bila su posvećena 90. obljetnici osnivanja. Da podsjetim, u travnju smo na Japetić poveli školarce osnovnih i srednjih samoborskih škola ne bismo li njima i njihovim roditeljima otvorili možda drugačiji pogled na  provođenje slobodnoga vremena u prirodi.

Povodom Dana planeta Zemlje 21. travnja,ekološkom akcijom čišćenja potoka Jarek u Maloj Rakovici, nastavili smo prošlogodišnju akciju svjesni da je čist okoliš preduvjet opstanka čovjeka.

U svibnju po osmi smo se puta družili na Japetićevom pohodu, ali smo također organizirali po prvi puta natjecanje u planinskom trčanju pod nazivom Šojka trek na kojem se okupilo 60-ak natjecatelja u dvije kategorije: planinarskoj (20 km) i ultri (40 km).

U lipnju je društvo aktivno sudjelovalo u orijentacijskom trčanju pod organizacijskom palicom Orijentacijskog kluba Japetić, a nakon toga otišlo dvama autobusima na društveni izlet u Logarsku dolinu.

Kao što sam spomenuo,  društvenu priču gradili su mnogi pojedinci. Neki od njih ostavili su značajan trag u društvenoj prošlosti stoga i njima posvećujemo svoje pohode. Posebno mjesto za nas ima Gradišče gdje je društvo osnovano jedne srpanjske nedjelje u dobrom raspoloženju.  I kao što je jedan od osnivača rekao „ Stujne, kaj ne bi mi osnovali podružnicu HPD-a?“, tako smo i mi rekli: „kaj ne bi mi svake godine dolazili na Gradišče, da se ne zaboravi?“ I zaista, dolazimo na mjesto osnivanja, čuvajući tako tradiciju.

Kruna naših aktivnosti u ovoj godini je monografija koju će večeras predstaviti njezini autori.

Zamislite koliko bi bilo izvješće o radu za gotovo cijelo stoljeće. Nemogući zadatak! Treba ipak reći da postoji jedna poveznica kroz vrijeme, a to je  rad i ustrajnost. Usprkos burnim desetljećima, društvenim lomovima, krizama, ratovima, siromaštvu, ponekad nerazumijevanju, društvo je opstalo i opstat će zahvaljujući svojim članovima koji ulažu sebe u njegovo postojanje. Upravo na isti način kao što su nekad u zadanim uvjetima ulagali sebe japetićanci koji su tada živjeli i radili za njegovu dobrobit.

Svi zadaci koje smo ostvarili ne bi bili postignuti bez sudjelovanja šire društvene zajednice ili bez sinergije, kao što moderno govore političari, a mi znamo da se radi o zajedništvu. Zato posebnu hvalu ovom prigodom upućujem ljudima koji su doprinijeli svojim radom u obilježavanju Japetićeve godine ili su pisanjem članaka ili angažmanom oko izrade monografije doprinijeli njezinom objavljivanju.
Zatim ustanovama, tvrtkama i pojedincima koji su svojim sredstvima omogućili objavljivanje ove knjige.

I kao što su pažljivi slušatelji mogli zapaziti, na početku sam govorio o kompoziciji Japetićeve priče došavši do zapleta. Naime, u klasičnoj priči postoji vrhunac i rasplet, ali njih, kada se govori o Japetiću nema. Što donosi budućnost, ne možemo znati, no upravo je to draž dobre priče. Da joj ne znamo niti naziremo rasplet.

(1 Glasaj)
Antun Pavlin

Pročitajte druge članke iz ove kategorije: « Japetićanci na Mont Blanu Obilježavanje godišnjice Društva »