Hanzovom na Mojstrovku

Paklene vrućine i okupacija Hrvatske odveli su nas 22.7.2017. u Sloveniju. S popisa vrhova i putova koje želim još obići u Alpama izbor je pao na Hanzovu pot na Mojstrovku. Mojstrovka je inače jedan od najposječenijih vrhova Julijskih Alpi. Ujutro smo ostavili Samobor vlažan i mokar, no dan je bio lijep i vruć. Parking na Vršiću koji je polazna točka uspona je pun. Na našu sreću majstor Bojan svoj Punto uvijek uspijeva negdje ugurati. Oštar uspon do raskršća puteva Mojstrovka-Sleme nije mi pao lako. Da li vrućina ili visina stegla mi je grlo. Pretiću nas planinari kojima kao i nama vise „šljemovi“ s ruksaka. Pred ulazak u stijenu sve je nekako lakše. Oblačimo gaće i rihtamo se kao da idemo na špicu. Kraj nas prolazi obitelj s dvoje djece, 7 i 9 godina. To nam daje kuraža. Prvi koraci u stijeni za Sunčanu. Uz Bojanovu pomoć ide joj dobro. Klinova i sajli koliko poželiš. Baš je super. Prije izlaska na vrh malo ravnogam, sipar i još malo stijena. E tu mi je moram priznati već bilo dosta pentranja po kamenju. Sajle i klinovi ok, al ovo slobodno penjanje, uh sreća je što je vrh blizu. Nasmješena lica na vrhu i dron koji kruži oko nas. Preostao je spust, a to je i najgorji dio. Sipar s puno staza za koje neznaš kuda vode. Najviše njih nikuda. Tu mi i koljena kažu dosta je bilo. Bojan i Branka spustili su se siparom do prijevoja, a Sunčana i ja stazom. Put okolo nije bio uzaludan, upoznaom sam jednu lijepu slovenku, primjerenih godina koja mi kaže da ni u Alpama prave kiše već dugo nije bilo.
Za kraj smo se počastili pranjem nogu u Pišnici. Al je mrzla.

Darko Dömötörffy

Pročitajte druge članke iz ove kategorije: « Prek Vrbanovih špica na Rajvinu Tamar, Jalovec i Kekecova kuća »