Vrhovi oko Zavižana, jednodnevni autobusni izlet

VRHOVI OKO ZAVIŽANA

17.9.2017.

6:00 polazak autobusa s autobusnog kolodvora Samobor

Grupa A
Krasno-Jezera-Mali Rajinac-Zavižan.
Hodanja 6-7 sati.

Grupa B
Zavižan-Zavižanski Pivčevac-Vukušić snježnica (hoda 2:30, *)-Veliki Zavižan-Botanički vrt (hoda 1:30, **)-Balinovac-Zavižan (hoda 1:30).Ukupno 5-6 sati hoda
Na pojedinim mjestima postoji mogućnost da se skrati tura pa stoga * i ** znače:
* mogućnost povratka u dom +25min
** mogućnost povratka u dom +35min

Polazak autobusa za Samobor oko 18 sati uz zaustavljanje kod sirane u Krasnom i mogućnost kupnje sira

Jezera je valovita travnata visoravan duga oko 4 km. Ime je dobila po brojnim lokvama vode koje se na dnu ponikava održe sve do kasnog ljeta, zbog čega je cijela visoravan bila vrlo pogodna za stočarstvo

Mali Rajinac (1699 m) najviši je vrh sjevernog Velebita. Obronci su mu šumoviti, dok mu je gornji dio stjenovit. Vršni dio ima oblik maloga kamenitog grebena s nekoliko rastrganih stijena. Vidik je zahvaljujući visini, jedan od najpreglednijih na Velebitu.

Zavižanski Pivčevac (1676 m) je šumovit stožac između Jezera i Zavižanske kotline. Ime je dobio po tetrijebu (u bunjevačkom govoru, pivcu, tj. pijevcu). U nekim zemljovidima nosi naziv Veliki Pivčevac. Veliki Pivčevac je u donjem dijelu šumovit, dok mu je vršni dio stjenovit tako da je s njegovog vrha dobar vidik. Na jednu se stranu uočava Veliki Zavižan i Balinovac, a na drugu Mali Rajinac. Vidik se pruža sve do Rožanskih i Hajdučkih kukova.

Veliki Zavižan (1676 m) se uzdiže južno od Botaničkog vrta u Modrić dolcu od kuda polazi jedan od pristupa vrhu. U nižim dijelovima Veliki Zavižan je šumovit sve do livade Čemerikovac, u višim dijelovima je obrastao klekovinom, dok sam vrh je kamenit. S njega se otvara osobito lijep vidik na more i otoke Krk, Prvić, Goli otok, Sveti Grgur i Rab, a u daljini na Cres i Lošinj s izraženom Osorčicom. Na Velebitu se prepoznaju susjedni Veliki i Mali Pivčevac i na drugoj strani Balinovac i Vučjak s planinarskim domom te nešto dalji Mali Rajinac i još dalji Rožanski kukovi.

Balinovac (1601 m)je stjenovit vrh u zavižanskoj skupini vrhova. On sa jugozapadne strane ograđuje Botanički vrt u Modrić docu. Manji je od obližnjeg Velikog Zavižana, pa ipak gledan iz Botaničkog vrta djeluje impozantno zahvaljujući njegovom stjenovitom vrhu. Kratki dio puta od vrha u smjeru Zavižana prolazi kroz stijenju pa tu postavljeno nekoliko klinova

Cijena autobusa je 80 kn, uplaćuje se kod prijave.
Cijena ulaznice u nacionalni park za planinare je 25 kn
Prehrana iz ruksaka

Prijava i uplate za izlet primaju se na sastancima društva četvrtkom zaključno do 7.9.2017.

Planinarske obilaznice: HPO, HPK, Velebitska obilaznica

Izlet je namijenjen svim uzrastima jer pruža uz spomenute ture i mogućnost šetnje na lokacije oko planinarskog doma na Zavižanu kao što je Botanički vrt, Zavižanska kosa (1620 m), Vučjak (1644 m) s kojih se pruža lijep pogled na more i otoke

(1 Glasaj)

Više informacija

• Naziv izleta: Vrhovi oko Zavižana, jednodnevni autobusni izlet
  • Prvi dan izleta: Nedjelja, 17 Rujan 2017
  • Vrijeme i mjesto polaska: AK Samobor
  • Prijevozno sredstvo: Autobus
  • Udio – prilog u trošku izleta: 80kn
  • Dokumenti: važeće iskaznice - osobna, planinarska i zdravstvena iskaznica
  • Oprema za izlet: Kompletna planinarska oprema
  • Hrana: Iz vlastitog ruksaka
  • Vodič: Darko
  • Predbilježbe i informacije: na planinarskom sastanku četvrtkom
  • Mobitel: 098302700
  • Kondicijska zahtjevnost izleta: K2 – UMJERENO TEŠKO ; od 5 do 7h hoda
  • Tehnička zahtjevnost izleta: T1 – NE ZAHTJEVNO ; lagano planinarenje
  • Važno!: Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na istom, da prihvaća ovaj program, da ima važeču iskaznicu HPS-a, da izletu pristupa na osobnu odgovornost te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča. Organizator zadržava pravo izmjene programa izleta u slučaju nepredviđenih okolnosti i s obzirom na objektivne okolnosti na terenu.
  • Organizator: HPD "Japetić" - Samobor
Darko Dömötörffy

Pročitajte druge članke iz ove kategorije: Izlet na Stol u Karavankama »