panorama Lipovec

Podružnica Hrvatskog planinarskog društva u Samoboru osnovana je 1. srpnja, 1923. godine na Gradišću kod Samobora pod imenom “Japetić”.
Osnivači su bili Samoborci: Josip Filipec, Josip i Stanko Kompare, Viktor Matota, Josip Melinšćak, Milan Noršić, Franjo Regović, Stjepan Šoić i Vjekoslav Vrbanić.
Na prvoj sjednici odbora 7.kolovoza 1923. za predsjednika podružnice izabran je Stjepan Fresl i već na toj sjednici potaknuta je rasprava o markacijama u Samoborskom gorju.
O povijesti HPD Japetić možete pročitati OVDJE

HPD Japetić je tijekom svog postojanja u nekoliko navrata mijenjao adresu svojeg sjedišta u Samoboru.

Posljednjih 30 godina prostorije Društva su bile smještene u ulici Starogradska 15.

Sredinom lipnja, 2017. smo preselili u vlastite prostorije na adresi:

Ulica Ivana Perkovca 36A (u dvorištu iza Raiffeisen banke) u Samoboru.

Pridružite nam se na sastancima četvrtkom u 20:00h

Društvene prostorije su kupljene sredstvima od prodaje Šoićeve kuće i uređene zahvaljujući zalaganjem i radom članova društva.

Ako nam želite pisati ili možda poslati završenu Samoborsku obilaznicu na ovjeru možete to učiniti na adresi:

HPD “Japetić”
 PP 31
10430 Samobor

društvene prostorije se nalaze na adresi:
Ulica Ivana Perkovca 36A, Samobor

Tamara Kalaica

Helena Pavlović

Ciljevi Društva su:

• poticanje, razvijanje i unapređenje sportsko-planinarske rekreacije i planinarskih aktivnosti radi zadovoljavanja potreba za očuvanjem, održavanjem i poboljšanjem psihofizičkih sposobnosti i zdravlja članova, korištenjem slobodnog vremena za tjelesno vježbanje i sportsko planinarske aktivnosti.

• osvješćivanje potrebe očuvanja prirode za potrebe budućih generacija, potičući ljubav prema očuvanju ljepota planinske prirode, prema čovjeku i prema svojoj domovini Republici Hrvatskoj.

•okupljanje mladeži i odraslih i njihovo osposobljavanje za planinarenje.

• izdavanje tiskanih publikacija vezanih uz poticanje, razvijanje i unapređenje sportsko-planinarske rekreacije i planinarskih aktivnosti. Društvo sukladno svojim ciljevima djeluje na području planinarstva.

Djelatnosti Društva su:

• organiziranje za članstvo planinarskih izleta, tura, pohoda, susreta, sletova, ekspedicija, logorovanja, planinarskih natjecanja i drugih planinarskih društvenih akcija, • obilježavanje, čuvanja i održavanje planinarskih putova te obilaznica i veznih putova,

• gradnja, održavanje, čuvanje i skrb o planinarskim objektima,

• populariziranje prirodnih ljepota naše domovine, posebice naših gora i života u njima, predavanjima, prikazivanjem filmova, izložbama, tiskom i drugim sredstvima,

• organiziranje edukativnih radionica, predavanja i izložaba radi promicanja zdravih oblika života i potrebe očuvanja prirode,

• propagiranje i rad na očuvanju prirodnog okoliša izletima i susretima,

• suradnja s organizacijama za zaštitu kulturno-povijesnih spomenika u prirodi,

• suradnja s drugim srodnim organizacijama u Hrvatskoj i izvan nje,

• suradnja sa sredstvima javnog priopćavanja i tiskom te praćenje stručne literature

Statut HPD ‘Japetić’

Temeljem članka 13. Zakona o udrugama („Narodne novine“, br. 74/14) i članka 14. Zakona o sportu(„Narodne novine“, br. 71/06, 150/08, 124/10, 124/11, 86/12 i 94/13),

Skupština Hrvatskog planinarskog društva „Japetić“, na svojoj sjednici održanoj 02. srpnja 2015. godine, donosi