12. Japetićev pohod

U nedjelju 21.05.2017. održan je 12. Japetićev pohod. Trasa pohoda je bila: Samobor – Stari grad – Gornji Kraj – Hamor – Gradišće – Medjame (Dubrava Samoborska) – Vrhovčak – Samobor.

Start pohoda je bio u 10 h ispred starih društvenih prostorija HPD Japetić, u Starogradskoj 15, koje članovi društva koriste od 1971. godine. Prostor su sami održavali i uređivali članovi društva, a koristile su ga i nama srodne udruge (špiljari, orijentacijsko trčanje, brdski biciklizam, paraglajderi).

Preko Starog grada, Gornjeg kraja i Hamora, popeli smo se na Gradišće, gdje je 01. srpnja 1923. utemeljena podružnica Hrvatskog planinarskog društva pod imenom Japetić, prema najvišem vrhu Samoborskog gorja.

Sa Gradišća smo se spustili u dolinu potoka Ludviča, i zatim popeli do krškog platoa Medjame u Dubravi Samoborskoj, koji je u javnosti slabo poznat geomorfološki fenomen. Preko Vrhovčaka, spustili smo se nazad u Samobor, do novih društvenih prostorija u Perkovčevoj 36a.