Unutrašnjost Grgosove špilje

Grgosova špilja u Otruševcu (240 m) KT 14

Grgosova špilja nalazi se na početku sela Otruševac, 5 km od Samobora. Špilja ima dvije dvorane, a visinska razlika do dna iznosi 19 metara. Špilja bogata sigama, dugačka je 30 m. Josip Grgos je otkrio špilju 1973. godine, kopajući kamenje za gašenje vapna. Nova špilja otkrivena je 2007. godine, sa tri nove dvorane, u duljini 130 m.

Kroz špilju je izgrađen put i postavljena električna rasvjeta. Proglašena je zaštićenim geomorfološkim spomenikom prirode. Do špilje vozi autobus iz Samobora za Vrhovčak a pješice se može prići iz Samobora (Trg kralja Tomislava) za 1:15 h; iz Grdanjaca za 1:15 h i iz Slanog Dola za 1:45 h

Žig KT se nalazi u gostionici "Špilja" s druge strane ceste.

Poučna staza Otruševec započinje i završava kod Grgosove špilje. Na dužini od 2 km smješteno je devet točaka:
1. - poljoprivreda
2. - šuma
3. - selo
4. - vidikovac
5. - vinograd
6. - ponikva
7. - puhaljka
8. - Grogosova špilja
9. - vapnenica

Navedene točke su obilježene i opisane prigodnim tekstom na pločama. Staza se može obići za 90 minuta.
Zdenko Kristijan

Pročitajte druge članke iz ove kategorije: « Noršić Selo (650 m) (Vilinske jame) KT 15 Slani Dol (480 m) KT 13 »