Planinarski dom "Željezničar" na Oštrcu

Planinarski dom "Željezničar" na Oštrcu (691 m) KT 5

Planinarski dom "Željezničar" na Oštrcu (691 m)

Iznad doma se stazom za nekoliko minuta dolazi na na vrh Oštrc (752 m). Na kamenom vrhu, s kojeg se pruža krasan pogled na sve strane, nalazi se spomen ploča PD Japetić« iz 1953. godine u čast 80-obljetnice planinarstva u Hrvatskoj, jer su 1875. na ovaj vrh stigli članovi HPD-a na svom prvom organiziranom izletu. Južna strana vrha Oštrc, pod popularnim nazivom Flinka služi alpinistima za vježbalište. Žig KT 5 je u domu.

Markirani prilazi planinarskom domu na Oštrcu:
1. Planinarski dom Veliki dol - pl. dom na Oštrcu
          a) Hofmanovim putem - 30 minuta
          b) okolnim putem livadama = 40 minuta
2. Rude (autobusna stanica u centru) - planinarski dom na Oštrcu = 1,15 h
3. Rude (autobusna stanica Rude-gornje) - Braslovje - planinarski dom na Oštrcu = 1 h
4. Pl. dom na Japetiću - prijevoj Velika vrata - Kovinšćica - pl. dom na Oštrcu = 2 h
5. Pl. dom Šoićeva kuća - Lipovec grad - pl. dom na Oštrcu = 1,30 h
6. prijevoj Poljanica - vrh Rancerje - pl. dom na Oštrcu = 1:30 h
Zdenko Kristijan

Pročitajte druge članke iz ove kategorije: « Planinarski putovi HPD Japetić Gajev kamen (630 m) KT 4 »