KT 8 – Cerinski vir (335 m)

Slap Cerinski vir / slika © Neno G

Cerinski vir (335 m) je slap na potoku Javorec visok oko 10 metara. Metalni žig je postavljen na pano u podnožju slapa. Prilaz: Od Pl. doma I. Sudnik Veliki Dol 1:15 h, iz Smerovišća (Izletište Dumić) 45′, od Pl. doma Cerinski vir 15′ i od Šoićeve kuće 1:10 h.

Pl. dom Cerinski vir (331 m) se nalazi na padini između potoka Javorec i naselja Cerina. Dom je izgrađen 2015., njime upravlja HPD Sv. Patrik, a posluje svakog vikenda uz dežurstvo članova Društva.

Prilazi: Iz Smerovišća (Izletište Dumić, 246 m) 30′, od ceste Smerovišće – Mali Lipovec, (0,7 km od Dumića) 20′, od Šoićeve kuće u Malom Lipovcu 1 h.

Polazišta: Od Pl. doma Cerinski vir do Pl. doma Žitnica na Japetiću vode dva puta: preko slapa Cerinski vir 2 h i preko Velikog Lipovca 2:15 h.