VESELA DRUŽINA PLANINARA „ZLATNA GENERACIJA“ TREĆE ŽIVOTNE DOBI
Pišu: Jasenka i Antun Bišćan
Starost ili zrela životna dob, kako se uobičajeno „tepa“ starosti, danas ima bitno različit status u odnosu na negdašnja vremena. Starost je vrijeme kada život dobiva nove duhovne dimenzije i prednosti kojih nije bilo u mlađoj životnoj dobi. Aktivno zdravo starenje uključuje prilagodbu novim okolnostima, spoznajama te stalnom učenju i otkrivanju prednosti u starenju i starosti.
“Vrijeme nije uvijek strog roditelj, jer iako ne zastaje ni za jedno od svoje djece, često blago dodiruje onu koja su ga dobro upotrijebila; neumoljivo ih čini starim muškarcima i ženama, ali im ostavlja srca i duh mladima i snažnima.” Charles Dickens
Bivši olimpijac Jeff Galloway kaže da su naša tijela evoluirala da hodaju, a ne da trče.
“Naši preci su, pokazala su istraživanja, vrlo malo trčali. Dizajnirani smo da hodamo”.
Planinarenje je aerobna aktivnost koja snažno pokreće srce i rad svih mišića. Osim što višestruko koristi zdravlju i gradi dobru kondiciju, višesatno pješačenje u prirodnom okruženju rezultira i čvrstim prijateljstvima jer planinska priroda, često netaknuta i divlja, ima moć stvaranja neraskidivih veza među ljudima. Tijekom pješačenja ili planinarenja pred vašim se očima izmjenjuju najrazličitiji krajolici. Nakon planinarenja osjećat ćete „slatki“ umor. Zahvaljujući dugotrajnijem boravku na svježem zraku i tjelesnoj aktivnosti, primijetit ćete da nakon planinarenja bolje spavate te da je vaš san kvalitetniji.
Stoga, želite li produžiti životni vijek i dugo ostati vitalni i zdravi, napunite ruksak i pravac na planinu!
Uvod ili Kako je sve krenulo
Naša grupa, koju od milja (ili zafrkancije) zovemo Zlatna generacija treće životne dobi, je skupina planinara koja se, kad ju pogledate izdaleka, na nekom grebenu gdje se polako ali sigurno približava nekom vrhu, svojemu cilju toga dana, ne razlikuje značajno od bilo koje grupe planinara koje susrećemo po planinama.
Ipak, realnost je u tome da je većina članova ove skupine odmaknula od 65, pa i 70 godina života, naviše. Tu su, istina, i znatno mlađi „pripravnici“, no očito, oni vole naše društvo, pa tko onda pita za godine.
Vrlo je važno reći, svi smo mi članovi PD „Japetić“, ponosni smo na to i zato svugdje, na svakom vrhu ili u planinarskoj kući, gdje se nađe upisna knjiga, s radošću upisujemo: članovi PD „Japetić“ iz Samobora i navedemo sva naša imena.
Inicijator i organizator naših izleta je Antun Tona Bišćan, rođeni Samoborac, dipl. ing. kemije koji je velik dio svog radnog vijeka proveo u Tvornici građevnog materijala „Samoborka“. U tom je periodu, u „Samoborki“ , okupio zaljubljenike u prirodu i planinarenje, u kojem je vremenu ta grupa ostvarila brojne lakše ali i zahtjevnije planinarske izlete. Ono što je značilo i više od toga jest druženje, stvaranje jedne lijepe, tople atmosfere koja se onda prenosi i u svakodnevne poslove i zadatke u tvrtki u kojoj teče radni, profesionalni život. Bio je to tada svojevrstan „t e a m b u i l d i n g“ kako se to danas uobičajeno kaže.
Detalji o „Samoborki „ i planinarenju, opisani su u zasebnom poglavlju u Monografiji: Zdenko Kristijan i suradnici, 90 godina HPD „Japetić“ 1923 – 2013. Samobor, 2013.
Godine 2003. Antun Tona Bišćan i ja, Jasenka Bišćan priključili smo se izletu grupe planinara koji su do tada ostvarili nekoliko izleta po Sloveniji, a bili su članovi Planinarskog kluba pri Hrvatskom liječničkom zboru. Naš prijatelj, prim. Krešimir Stilinović, član toga kluba, predložio je da Tona preuzme organizaciju daljnjih izleta. To se i desilo, i mi smo, u periodu 2003 – 2007. godine, ostvarili brojne izlete gotovo isključivo u Sloveniji (Karavanke, Kamniške i Julijske Alpe) u trajanju od po tjedan dana, za vrijeme ljetnih dopusta. Kasnije, od 2008. godine nadalje, na jednaki način organizirano je svake godine jednotjedno ljetno planinarenje po Hrvatskoj. Odabrali bismo neki povoljan smještaj u hotelu ili pansionu, relativno blizu željenih destinacija i svakodnevno, po principu, gojzerice na noge, ruksak na leđa, ostvarili sve planirane izlete.
U ovom tekstu nećemo detaljno opisivati sve te izlete. Oni svakako imaju svoje mjesto u drugim edicijama (detaljnim itinererima i brošurama) kao i video filmovima, no moramo reći, to divno druženje s prijateljima iz Planinarskog kluba Hrvatskog liječničkog zbora (HLZ) i iskustvo koje smo zajedno s njima stjecali na brojnim izletima, bilo nam je jezgra iz koje je kroz niz godina do danas, izrasla ova lijepa planinarska priča o „Zlatnoj generaciji treće životne dobi“.
Godine, kao što znamo, čine svoje. Sastav grupe se postepeno mijenjao, no, entuzijazam je i dalje bio i ostao glavna pokretačka snaga grupe.
Planine su toliko lijepe
koliko ih mi takvima doživljavamo.
I kadulja i kotrljan, smilje i bosiljak,
majčina dušica i čuvarkuća,
i gljive skrivene u lišću pokraj šumske staze,
i gospina trava i mirisna metvica,
šumska jagoda i malina, jaglac u proljeće;
Svi mirisi i zvuci planine
stapaju se s našim koracima, opreznim i polaganim,
koracima koji, tako odmjereni, pokazuju poštovanje
i prema stazi kojom napreduju
i prema cilju kojem streme.
Jasenka Bišćan 2013.