Mala masovka na Malu Mojstrovku

Jedna spontana ideja za izlet u Alpe pretvorila se u prekrasan veliki izlet šarene ekipe našeg društva. 8. srpnja uputili smo se u Sloveniju u Julijske Alpe na vrh Malu Mojstrovku. Bilo nas je 18, od iskusnih znalaca do alpskih početnika koji su napravili svoje prve korake po toj planinskoj gromadi.

Početna točka bio nam je krcati Vršič gdje smo jedva našli parkirno mjesto, što ne čudi jer je u tijeku bila ljetna sezona. Većina nas je prema vrhu krenula Hanzovom poti, koja je velikim dijelom ferata, dok su dvije naše članice krenule klasičnim putem s južne strane grebena. Nakon otprilike pola sata uspona, došli smo do ferate, obukli pojaseve, namjestili ferata setove i kacige. Straha od visina nije bilo nigdje na vidiku, samo uzbuđenje. Zahvaljujući tome i velikoj podršci znalaca, svi su se penjali bez problema, iako je na ferati bila veća gužva, tako da se nismo kretali prebrzo. Zbog toga smo imali vremena dobro promotriti okolne vrhove, među kojima su Škrlatica i Prisojnik. Po izlasku iz ferate, do vrha preostaje još kraći uspon, također po stijenama, uz koji klin i sajlu. Dolazak na vrh stvarno je veličanstven jer se otvaraju predivni vidici na Veliku Mojstrovku, Mangart, Slemenovu špicu, Ponce i već spomenute vrhove. Tamo su nas dočekale i ovčice koje su se odmarale. Nakon odmora, fotkanja i uživancije u atmosferi koju može pružiti samo alpsko okruženje, krenuli smo nazad prema Vršiču klasičnim putem. Teren je većinom sipar, pa je put za dolje nama neiskusnima bio jednako naporan kao i za gore. Nakon uspješnog silaska na Vršič, zasluženo smo se pogostili u planinarskom domu i razmijenili dojmove. Predivno društvo, nova iskustva, znanja i postignuća – izlet za pamćenje!

fotografije: Bojan Horvat