Markacijska sekcija – informacije

Dragi članovi

Krajem prošle godine nakon Izborne skupštine Društva, preuzeo sam obvezu vođenja markacijske sekcije od Nenada Grebličkog koji je čitav niz godina brinuo o markiranju i održavanju „Japetićevih“ staza, a i više od toga. Još jednom, hvala mu na angažmanu u markacijskoj sekciji i svakako je dobrodošao u bilo kojoj varijanti sudjelovati i dalje u radu (savjetima ili terenskim radom) na održavanju planinarskih staza.

Tom promjenom, nije se dogodio, niti se trebao dogoditi nekakav ekstreman uzlet sekcije, već sam polako krenuo stvarati ideju i plan kako unaprijediti uređivanje naših staza i prvenstveno, kako unutar članstva skupiti što više ljudi, markacista volontera, koji žele uložiti svoje vrijeme i trud u održavanje planinarskih staza. U Društvu postoje iskusni markacisti, postoje markacisti s nešto manje prakse, postoje uvijek novi „školarci“ i ostali friški članovi koji se žele priključiti markacističkom radu. Svi oni su dobrodošli sudjelovati u radu sekcije. Za održavanje planinarske staze ne treba akademska titula / majstorski ispit / dozvola za motorku / alpinistička / planinarska i sve ostale škole, već kao i u planinarenju najvažnija je dobra volja. Naravno, školovanje koje pruža HPS u obliku markacističkog tečaja omogućuje svakom članu da se na tečaj prijavi i dapače, preporuča se takva poduka koja ima za cilj olakšati i učiniti kvalitetnim posao markacista.

O prethodnom radu markacista ima pregršt pisanih i digitalnih sadržaja koji opisuju sve ljude i akcije koje su se odvijale prethodnih godina i još dugih 100 godina unatrag. Imamo dvije lijepe knjige -Monografiju 90 godina i Zbornik 100 godina HPD Japetić u kojima je dokumentiran markacistički rad u Društvu. Ima još puno dodatne dokumentacije koja nije stala u knjige. Imamo web sadržaj gdje se putem članaka pratio rad markacista. Preporučam listati navedene sadržaje za one željne informacija iz prošlosti markacističkog rada u Društvu.

 

Okrenuo bih se sadašnjosti i budućnosti pa želim navesti što smo obavili ove godine i na koji se način želimo pripremiti za daljnji rad markacijske sekcije. Može se primijetiti da sam pišući tekst prešao iz jednine u množinu. To je zato jer, kao i u svim ostalim aktivnostima unutar Društva, ne radim sam nego uz pomoć drugih članova i to posebno u domeni markiranja, gdje imamo članove koji su puno svog vremena odvojili i dalje odvajaju kako bi radili na održavanju planinarske infrastrukture. Ovom prigodom (a niti inače) nećemo secirati tko je i koliko napravio, jer to trenutno nije poanta, već navesti što je napravljeno zajedničkim radom i kakvi su daljnji planovi.

Za sve jezikoslovce prvo pitanje biti će, rješiti enigmu jel’ markacijska ili markacistička sekcija / akcija / djelatnost / itd.

U prvom dijelu 2024-te pozabavili smo se retrasiranjem nekih naših staza iz registra putova i jednu neslužbenu pretvorili u službenu. Radi se o korekcijama puta 1 Samobor – Okić, puta 49 Slani Dol – Noršić selo i o novoregistriranom putu 3 Put Karvanišće. Za samo te ciljeve odradilo se gomilu i terenskih i administrativnih aktivnosti. Pronalaženje rute, provjera alternativa, trasiranje novih dijelova, čišćenje, višestruki sastanci sa svim dionicima na području, mailovi, dozvole, odobrenja i ostala papirologija. Sve to učinjeno je prije izdavanja nove (a moguće i posljednje) tiskane planinarske karte HGSS-a. Neki detalji o retrasiranju opisani su i izdani u obliku članka u časopisu Hrvatski planinar. Izmjene su evidentirane na vrijeme i promjene su vidljive u spomenutom tiskanom izdanju kao i u digitalnom, na HGSS-ovoj web stranici. HPS još nije u registru putova izvršio promjenu ali nadamo se da hoće, uskoro.

 

Kad smo ulovili zamah, prebacili smo se na idući cilj, a to je prijava na projekt SOPI (Sigurna i održiva planinarska infrastruktura). Računali smo s tim da će uslijediti još jedan poziv za iskazivanjem potreba u okviru navedenog projekta, a s obzirom da nam Društvo u registru ima preko 70 km staza, bila je tu gomila terenskog rada da bi se utvrdile sve potrebne pozicije za standardizirane putokazne table, pripadajuće stupove, sadržaj na njima i sve ostalo što je potrebno. Nakon svega, krajem ljeta je objavljen poziv i sve prethodno navedeno trebalo je „pretočiti“ u dokumentaciju za prijavu, što je i napravljeno. Dobili smo potvrdu da je dokumentacija zaprimljena i u principu nema nekih prepreka realizaciji istoga, tako da nas čeka poprilično posla u nadolazećem razdoblju.

 

Što se tiče brojnosti trenutnog kadra, u Društvu ima nas desetak koji se aktivno vidimo i čujemo vezano uz ove teme. Tijekom godine, poslana je informacija da se svi zainteresirani jave na hbiscan@yahoo.com kako bismo mogli formirati mail listu i napraviti wapp grupu gdje bi se dogovaralo o raznim aktivnostima u području održavanja staza. Vjerujem da će se nakon ove objave to i pokrenuti, a također vjerujem da će se i novi zainteresirani članovi javiti kako bi bili u toku događaja. U smislu međugeneracijske solidarnosti postoji ideja da neku/neke staze održavaju članovi Zlatne generacije, ali isto tako i Mali planinari. Na taj način pomažemo i učimo jedni od drugih, radimo u zajedničkom interesu, pokazujemo djeci vrijednosti koje se teško mogu dobiti unutar 4 zida, a seniorima dajemo do znanja da nisu još „za staro željezo“. U konačnici, poanta je u tome da se svi dobro osjećamo kad napravimo nešto doista korisno.

 

Što se tiče plana rada sekcije u smislu nekog kalendara radnih akcija, stvar je sljedeća:

Veću akciju planiramo napraviti 1-2 puta godišnje. To bi uglavnom bila neka Eko akcija, generalno uređenje neke staze ili slični pothvati gdje treba ili se očekuje veći broj ljudi. Termin takve veće akcije bio bi implementiran u plan izleta društva.

Normalne akcije tj uobičajene markacističke akcije obnavljanja markacija i čišćenja staza, objavljivale bi se putem mail liste i wapp grupe. To su akcije za jednu ili više grupa od po 3-4 čovjeka. Ovisno o tome koliko nas se javi, tako bi bila i organizirana akcija. Više grupa – kraće trajanje akcije. Takve aktivnosti najavili bismo tjedan ili dva ranije.

Male i individualne akcije radili bi i dogovarali „u hodu“ putem grupe za komunikaciju i putem društvenih sastanaka, ovisno o tome koliko tko ima vremena ili onda kada se ukaže neka hitnija potreba za intervencijom na nekoj stazi.

Zajednička obveza po provođenju bilo kakve akcije (neovisno jel to bila akcija za 20 ljudi ili je netko sam otišao markirati) jest, da se porukom, mailom ili pozivom obavijesti voditelja o napravljenom. kako bi se mogla voditi uredna evidencija staza koje uređuje naše Društvo.

 

U toku ovogodišnjih radnji koje smo obavili moramo spomenuti da je suradnja s ostalim dionicima na području gdje se nalaze staze koje održava HPD Japetić bila vrlo pozitivna. Prvenstveno se tu radi o Parku prirode Žumberak – Samoborsko gorje, stanici HGSS Samobor, HPD Jastrebarsko i PK Scout s kojima smo imali zajedničkih tema i razmjene iskustava.

Također je bitno spomenuti da je ostvarena suradnja između HPD Japetić i firme Urbane ideje u vidu potpore za radnje na održavanju planinarske infrastrukture, na čemu smo zahvalni.

Izvršni odbor Društva upoznat je sa svim detaljima rada markacijske sekcije i daje punu podršku nastavku planiranih aktivnosti.

 

Markacijska sekcija info1

 

Voditelj markacijske sekcije:
Hrvoje Bišćan