Izvještaj Markacijske sekcije za 2018. godinu i plan za 2019.

Cerinski vir s Ptičjeg vrha – foto Neno G

Danas kroz Samoborsko gorje prolazi 196 km markiranih planinarskih putova, a za obilazak svih putova bilo bi vam potrebno oko 80 sati hoda. Markacijska sekcija HPD “Japetić” kontinuirano održava markacije i putokaze na 20 planinarskih putova dužine 63 km , a za obilazak svih putova bilo bi vam potrebno oko 22 sata hoda.

Članovi Markacijske sekcije i Društva svake godine održavaju nekoliko akcija a radovi održavanja uključuju pripremu alata, izvide stanja puteva, obnovu markacija, čišćenje staza te popravak putokaznih tabli. Jednom obilježeni put obaveza je stalnog održavanja a na neodržavanom putu oznake propadaju, planinari lutaju, ljute se, a ponekad ih mora tražiti i GSS.

Markacist ili markacistica može postati svaki član Društva koji voli rad i spreman je godišnje sudjelovati u akcijama održavanje planinarskih staza a nakon završetka tečaja u organizaciji Komisije za planinarske puteve, postaje markacist. Javite se povjereniku markacijske sekcije ako se želite aktivnije uključiti u rad sekcije. Dobrodošli!

Sekcija je kroz 2018. godinu imala i 6 sastanaka gdje smo koordinirali godišnji program održavanja planinarskih puteva te dogovarali aktivnosti na terenu i u Društvu uz  obilježavanje 60. godišnjice otvorenja Samoborske planinarske obilaznice.

Sudjelovali smo i u izradi nove planinarske karte Samoborskog gorja te su sad svi putovi kroz Samoborsko gorje precizno snimljeni GPS uređajem, objavljeni na novoj karti te u Registru planinarskih putova HPS-a.

U 2019. planiramo nastaviti s obnovom teške dionice pl. puta kod Cerinskog vira, obnovu Potepuhovog mosta te obnovu dva nova planinarska puta na Žumberačkom gorju.

Za Markacijsku sekciju HPD “Japetić” , voditelj markacijske sekcije Neno G.

Izvještaj o markacijskim aktivnostima u 2018. godini

DatumAktivnostOpis radaSudjelovali
Siječanj - LipanjDnevnik SOSkupljanje informacija i priprema materijala novog dnevnika Samoborske planinarske obilaznice (SO), grafička priprema i izdavanje novog dnevnikaZdenko i Darko
Veljača - TravanjKontrolne točke SO na terenuObilazak novih kontrolnih točaka pl. obilaznice radi provjere stanja i određivanja pozicije žiga, postavljanje kutie s žigom na Cerinskom viru, KT8 Samoborske obilaznice , izvid Vilinskih jamaMarkacijska sekcija