Vilinske jame

U subotu 27.06.2020.  u 12:00 sati kod Vilinskih jama je održano okupljanje povodom postavljanja edukativnog panoa na prilaznom platou špilji. Prisustvovali su djelatnici Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje, članovi HPD Japetić, Speleološkog kluba Samobor i HGSS Stanice Samobor.

Članovi HPD Japetić su ove godine u proljeće pročistili prilaze Vilinskim jamama iz Tušina i doline potoka Breganica, te obnovili planinarske oznake. Park prirode je uz postavljanje edukativnog panoa, dodatno uredio prilaz iz Tušina, pristupnu stazu špilji i plato ispred nje.

Struka kaže da su špilje nastale taloženjem vapnenca na mjestu gdje je voda iz pritoka padala preko strme stijene u potok Breganicu. Najveća špilja dugačka je 12 m, široka 10, a visoka 8 m, a od ulaza desno vodi uski i kratki hodnik kojim se može uvući u druge dvije dvoranice. Nažalost, sige koje su nekad krasile špilju uništene su.

Samoborska planinarska obilaznica KT 15 – Vilinske jame (300 m)