Planinarski dom "Žitnica" na Japetiću

Planinarski dom "Žitnica" (815 m) KT 10

Planinarski dom "Žitnica" (815 m) izgrađen je na travnatom bilu Žitnici, s odličnim pogledom na Pokuplje i Žumberak. Žig KT 8 je u domu.

Od Šoićeve kuće su dva prilaza; po livadama i uz vrh Japetić 1:45 h a preko prijevoja Velika Vrata 1:30 h. Uspon iz Jastrebarskog traje 2:45 h; iz Gorice Svetojanske 1:30 a iz Smerovišća uz slap Cerinski vir 2:45 h. Do doma se može stići i od gostinjca sv. Bernarda za 1:30 h; od pl. kuće "scout" preko Orta za 3:15 h a od pl. doma "Željezničar" na Oštrcu za 2 h.

Cerinski vir je slap visok oko 10 metara, udaljen 40 minuta od Smerovišća. To je najviši slap u Samoborskom gorju.
Zdenko Kristijan