Najava izleta: kanjon rijeke Krupe i Ferata Čikola 28. i 29.9.

Dvodnevni planinarski izlet 28./29.09.2024. na kanjon rijeke Krupe, te Ferata Čikola

 

Podno južnih padina Velebita teče rijeka Zrmanja, u koju se ulijeva Krupa, bistra planinska rijeka koja se provlači kroz kanjon i povremeno jurne u slobodni pad čineći predstavu za sva osjetila.

Krupa sa svojom pritokom Krnjezom nudi poseban doživljaj bistre planinske rijeke koja u svojih 10 km nizom slapova savladava visinsku razliku od preko 110 m. Najveći dio zarobljen je u kanjonu dubokom oko 300 m. Interesantan je kontrast okolnog kamenjara i zelenilom uokvirene bistre rijeke.
Krupa izvire podno Tremzine u selu Krupa i nakon desetak kilometara kanjona probijenog u kamenjaru Dalmatinske Zagore ulijeva se u Zrmanju. Pri tome prima vodu brojnih pritoka od kojih je najveća Krnjeza. U proljeće kad se otapaju snjegovi s Crnopca i velikih površina Like između Malovana i Gračaca aktivna su bezbrojna obližnja vrela bogata vodom.

Tirkizne, modre i tamnoplave nijanse uokvirene divljim zelenilom i oštrinom kamenjara predstavljaju osobit doživljaj koji se ne može opisati riječima. Krupa ima 19 slapova koji spadaju u najljepše u Hrvatskoj. Najpoznatiji je Deveterac, koji je ime dobio po devet sedrenih kaskada koje završavaju slapom visokim 13 metara…

 

Promina je planina u Dalmaciji, sjeverno od Drniša, te južno od Knina u središtu Šibensko-kninske županije. Planina dominira cijelim krajolikom okolnog područja te se s nje pruža prekrasan pogled na Miljevački plato te na Krku i Čikolu. S njenog vrha može se vidjeti i Jadransko more od kojeg je udaljena 30 km.

Na planini je smješten planinarski dom. Planina obiluje borovom šumom, izvorima i rudnim bogatstvom.Do vrha vodi nekoliko pješačkih staza i „off-road“ puteva.

Ime Promona veže se za povijesni delmatski grad. Po njemu je nazvana planina Promina, kao i teritorij između rijeke Krke i Cetine.

Čavnovka (1147 mnm) – je najviši vrh Promine, a ime duguje prastaroj Čavinoj kapelici koja je u davnini stajala na vrhu. U ograđenom prostoru na vrhu nalaze se ruševne zgrade i drugi ostaci nekadašnjeg vojnog kompleksa, a danas su u funkciji dva telekomunikacijska odašiljača. Kretanje uz vanjsku stranu ograde zabranjeno je zbog opasnosti od zaostalih mina. Smještena je sjeverno od Drniša, a nalazi se gotovo u središtu Šibensko-Kninske županije.

 

 

Rijeka Čikola dužine je 46 km, izvire u podnožju Svilaje na nadmorskoj visini 284 m, u blizini Čavoglava, a nakon prolaska Petrova polja, njenog mirnog toka, od Drniša nastavlja kroz kanjon i ulijeva se u rijeku Krku iznad Skradinskog Buka. Čikola nema stalni površinski tok. Zimi i u proljeće nakon jakih kiša i topljenja snijega sa planina Svilaje i Promine, pretvara se iz tihe rječice u divlju bujicu, a onda do ljeta opet gotovo potpuno presuši. I kad nema obilnih oborina korito je često suho jer se veće količine vode na izvoru iskorištavaju za potrebe grada Drniša.

Dužina ferrate 2 km. Težina („B“ i na 2 mjesta „B/C“). Od mjesta gdje ferrata završava pa do ishodišta pohoda 3 km. Ukupna dužina kružne ture 6,5 km. Ferrata uglavnom prati prirodni tok kanjona – korita Čikole. Najvećim dijelom prolazi policama i usjecima iznad kojih se izdižu okomite litice grebena. Za kretanje ferratom je neophodno nošenje kacige, penjačkog pojasa, seta sa Y setom za samoosiguranje, te rukavice. Poželjno je  prethodno iskustvo u kretanju ovakvim osiguranim planinarskim putovima.

 

 

Plan izleta

subota, 28.09.:

  • 5,45 autobusni kolodvor Samobor, polazak u 6,00;
  • 10,15 polazna planinarska točka u Golubiću (računajući usputno stajanje zbog kave, te premještanje automobila na krajnju točku)
  • 16,00 polazak prema odredištu za noćenje – planinarskoj kući Promina
  • 17,30 – 20 opcionalno: uspon na vrh Čavnovka (1147 mnm), za koji nam od kuće treba oko 45 min, priprema zajedničke večere (roštilj)
  • 20 h druženje

,nedjelja, 29.09.:

  • 7,00 polazak prema kanjonu, polazna točka selo Bašići, premještanje automobila, oblačenje opreme
  • 8,00 ulazak u kanjon
  • 12,00 izlazak iz kanjona

 

Nakon izleta slijedi zajednička okrijepa osvježenje u najbližem lokalu, te povratak u Samobor.

 

Hrana:

Prilagoditi odjeću vremenskim uvjetima, za vikend se predviđa sunčano s temperaturom 23֯ – 25֯ C.

Ponijeti dovoljno vode, a hrana je 1. dan iz ruksaka. Na večer zajednički obrok, u vlastitom aranžmanu – predlažem roštilj, znači, napacati svoj omiljeni komad mesa.

Za 2. dan si ponijeti doručak i nešto energetsko za vrijeme ture, dovoljno vode, jer u kanjonu može biti i toplije nego na „otvorenom“.

Ručak je slobodan, može iz ruksaka, ili usput nakon ture svratiti u obližnji restoran.

Oprema:

Prilagoditi odjeću vremenskim uvjetima, za vikend se predviđa sunčano s temperaturom 23֯ – 25֯ C.

Za kretanje ferratom je neophodno nošenje kacige, penjačkog pojasa, seta sa Y setom za samoosiguranje.

Ponijeti važeću planinarsku iskaznicu.

Noćenje u kući je 10 Eur po osobi

Prijava za izlet je obavezna kod vodiča zbog ograničenog broja smještaja.

Vodič: Daniela Čupić

Prijave na info@hpd-japetic.hr ili (zadnje) na sastanku u četvrtak 26.09.2024. u 20 h

 

Vodič ima pravo izmijeniti plan, ukoliko je to potrebno.