Najava izleta Martuljški slapovi i Mangartska jezera

29.9.2019. jednodnevni izlet na

Martuljške slapove i Mangartska jezera

Martuljški slapovi su biser slovenskog alpskog svijeta. Nalaze se podno jednog od atraktivnijih vrhova Julijskih alpa, Špikom. Donji slap koji se lijepo vidi s turističke staze visok je približno 30m.  Prilaz do Gornjeg slapa koji je visok 48m je u zadnjem dijelu zahtijevniji jer se treba uspesti po vlažnoj stijeni i klinovima. Lijepi izlet u srce martuljških gora dopunit će ugodan ambijent i domaća hrana planšarije Pri Ingotu na putu između slapova. Uspon od parkirališta uz donji slap do gornjeg slapa traje oko 2 sata.

Belopeška jezera ili Mangartska jezera ili Fužinska jezera ili Klanška jezera su različiti nazivi za dva jezera u Juliskim alpama u blizini Trbiža u Italiji. Dolinu dva ledenjačka jezera je Italija 1971 proglasila nacionalnim parkom Belopeških jezera. Na jugu ih zatvara Mangart, na istoku Ponce. Gornje jezero dubine 10 m leži na nadmorskoj visini 929 mnm, donje na 924 mnm. Planirana je šetnja oko donjeg jezera.

Prijevoz : osobni aotomobili

Polazak : 6:00 sa starog autobusnog kolodvora iz samobora

Zahtjevnost izleta : K-1, T-1

Oprema : planinarska oprema u skladu s vremenskim uvjetima.

Obavezni dokumenti : osobna, planinarska i zdravstvena iskaznica

Prehrana : iz ruksaka ili u planinarskim objektima

Prijave i informacije : četvrtkom na sastancima društva