Ispred kleti obitelji Belak

Da se ne zaboravi "Staza osnivača" 2013

Povodom 2013. Japetićeve godine - 90. obljetnice Društva, upriličili smo niz događanja za naše članove i prijatelje. Tako je u nedjelju 30. lipnja četrdesetak članova HPD "Japetić" proplaninarilo "Stazu osnivača" te se zaustavili na Gradišču gdje su položili spomen-vijenac na kuću obitelji Belak u kojoj je društvo osnovano.

Podružnica Hrvatskog planinarskog društva u Samoboru osnovana je 1. srpnja 1923. godine na Gradišću kod Samobora pod imenom "Japetić". Osnivači su bili Samoborci: Josip Filipec, Josip i Stanko Kompare, Viktor Matota, Josip Melinšćak, Milan Noršić, Franjo Regović, Stjepan Šoić i Vjekoslav Vrbanić.

Trasa pohoda: SAMOBOR  (HPD "Japetić", Starogradska 15)  - VRHOVČAK (Ulica Maje Strozzi) - DUBRAVA (Medjame) - Potok Ludvić - GRADIŠĆE (Crkva sv. Filipa i Jakova) - DRAGANJA SELA - SLANI DOL (Eko-centar) - Potok Slapnica - CERINA (Budući planinarski dom "Sveti Patrik" - Potok Javorec (Cerinski vir) - VELIKI LIPOVEC - Planinarski dom  "ŠOIĆEVA KUĆA" .

Krenuli smo ispred društvenih prostorija prema Vrhovčaku nemarkiranim stazama sa prekrasnim pogledima na stari grad Samobor i Samoborsko gorje. Prvi dio puta ide grebenom, večinom po hladovini i nije naporan. Do Medjama smo došli za sat vremena gdje smo pogledali speleološki sustav Medjame - u narodu zvan i Znetve, poznat po jedinstvenim kanjonskim formama 5 jama od kojih je najveća duga 95 m i duboka 20 m. U krško podzemlje Medjama ponire nekoliko potoka, a dio ocijednih voda preko potoka Podzvira utiče u potok Ludvić i dalje u Gradnu.

Do Gradišća i kleti obitelji Beljak smo došli putem kroz vinograde i u prijatnoj atmosferi, okruženi dobrim ićem i pićem proveli sat vremena. Položili smo spomen-vijenac i prisjetili se osnivača našeg planinarskog društva.

Nakon te male proslave, kroz Draganja sela smo laganim hodom došli u eko-centar Slani Dol gdje smo se u hladu odmorili i uživali. Put nas je dalje vodio prema potoku Slapnici i Planinarskom domu "Šoićeva kuća" prekrasnim putem koji pokazuje kako je Samoborsko gorje puno lijepih iznenađenja i još uvijek iznova pruža zadovoljstvo novih staza i vidika.
Neno